AT 5 / 2022
Tällä hetkellä yleissitovana sovellettavan Sähköistys- ja sähköasennusalan työehtosopimuksen voimassaolo päättyy 31.3.2022.
Työehtosopimuksen osapuolina olevat järjestöt eivät ole vielä päässeet yhteisymmärrykseen uuden työehtosopimuksen sisällöstä.
Kun TES:n palkankorotuksista vuodelle 2022 ei ole sovittu, eivät osapuolet ole myöskään vielä voineet sopia TES 9 §:n korvauskeskituntiansion korotusprosenttia ajalle 1.4.2022 – 31.3.2023.
Tämän vuoksi STTA on antanut väliaikaisen ohjeen TES 9 §:n korvauskeskituntiansion muodostamiseksi. Ohjetta voidaan soveltaa vain siihen saakka, kunnes TES 9 §:n korvauskeskituntiansion korotusprosentista lomanmääräytymisvuodelle 1.4.2022 – 31.3.2023 sovitaan TES-osapuolina olevien järjestöjen kesken
Vallitsevassa tilanteessa ohjeistetaan väliaikaisesti käyttämään uutena TES 9 §:n korvauskeskituntiansiona asianomaisen työntekijän
- vuosilomakeskituntiansiota lomanmääräytymisvuodelta 1.4.2021 – 31.3.2022 ilman korotusprosenttia; tai
- voimassa olevaa henkilökohtaista aikapalkkaa, mikäli se on määrältään korkeampi kuin kohdan a) mukainen vuosilomakeskituntiansio.
Ensimmäinen palkanmaksukausi, johon väliaikaisen ohjeen mukaista uutta TES 9 §:n korvauskeskituntiansiota sovelletaan, on yrityksen se palkanmaksukausi, joka alkaa maaliskuussa ja päättyy huhtikuussa 2022.
Lähemmät tiedot TES 9 §:n korvauskeskituntiansion väliaikaisesta muodostamisesta löydät STUL:n jäsensivuilla julkaistusta STTA:n ajankohtaistiedotteesta AT 5/2022.
Lisätiedot: STUL:n työsuhdeasiain neuvonta, tyosuhdeasiat@stul.fi , puhelin 09 547 610.
Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto, työmarkkinaosasto
Esa Larsén, Johtaja, työmarkkina- ja lakiasiat
Puhelin 041 453 4075