Pientuotannon liittämisehdot on päivitetty
Sähkön pientuotannon ja sähkövarastojen liittämiselle sähkönjakeluverkkoon tarvitaan aina kytkentälupa jakeluverkonhaltijalta, joka voi asettaa teknisiä vaatimuksia liittämiselle. Käytännössä kaikki toimijat kuitenkin toivovat jakeluverkonhaltijoiden teknisten vaatimusten vastaavan toisiaan. Sähköntuotantolaitteiden (esim. invertterit) kohdalla tämä tarkoittaa muun muassa sitä, että alalle tavoitellaan niin kutsuttuja Suomen asetuksia, jotka kelpaisivat sellaisinaan kaikkialla Suomessa.
Energiateollisuus ry on jäsentensä toiveesta muodostanut työryhmän, jonka tehtävänä on laatia mainittuun tarpeeseen vastaava suositus. Tämä suositus YA 9:23 on nyt päivittynyt ja löytyy pysyvästi lyhytosoitteesta www.energia.fi/pientuotanto.
Juridisesti päätöksen liittämisestä tekee edelleen jakeluverkonhaltija.
Alla ote keskeisistä muutoksista sekä lisäksi nostoja asioista, jotka ovat säilyneet ennallaan:
- Suositus koskee jatkossa selvemmin myös sähkövarastoja. Tämän vuoksi suosituksen nimi muutettiin. Soveltamisala sähkövarastoille on sama kuin pientuotannolle eli enintään 1 MW laitteistot.
- Soveltamisalasta on poistettu enintään 1 000 V nimellisjännitteen yläraja.
- Sekä suosituksessa että yleistietolomakkeessa viitataan Fingridin VJV- ja SJV2024 -vaatimusdokumentteihin, joita on noudatettava.
- Suositeltu aurinkosähkötuotannon mitoitusperiaate 44 W/A säilyy ennallaan. Suure A viittaa tässä yksivaiheiseen mitoitusoikosulkuvirtaan, joka on yleensä pienissä liittymissä 250 A.
- Suosituksen aiemman version liitteessä 2 ollut sähkövarastoille yleisesti hyödynnetty mitoituskaava on nostettu omaksi kappaleekseen 3.3.1.2. Itse kaava on pidetty ennallaan, ja sitä voi jatkossakin hyödyntää sähkövarastojen liitettävyyden tarkasteluun verkonhaltijan oman harkinnan mukaan.
- Suositukseen on luotu uusi kappale 3.3.1.3., jossa kerrotaan nopeaan edestakaiseen tehonsäätöön kykenevistä laitteistoista, kuten reservimarkkinoille osallistuvista sähkövarastoista/kotiakuista. Suositus painottaa sähkövarastotoimijoiden vastuuta laitteistoistaan ja kertoo verkonhaltijan oikeuksista puuttua esimerkiksi mahdollisiin sähkönlaatuongelmiin.
- Suositus keskitetyn suojauksen käytöstä 50–1 000 kW tuotantolaitteistoille pidetään ennallaan.
- Q(U)-säädön toiminnan selostus täsmennettiin vastaamaan standardissa määriteltyä. Itse säätö säilyi ennallaan.
- Uutena verkkopalveluehtojen (VPE) mukaisena linjauksena urakoitsijan on aina toimitettava asiakkaalle ja verkkoyhtiölle laitteistoa koskeva käyttöönottotarkastuspöytäkirja. Maininta tästä löytyy myös päivitetyltä yleistietolomakkeelta.
Teksti: Esa Tiainen, Sähköinfo oy:n tekninen johtaja