Kiinteistö- ja rakennusalan digitalisaation esteet – lataa tutkimus

Kiinteistö- ja rakennusalan on kehitettävä digitaalista kyvykkyyttään, jotta ala voi pienentää aiheuttamiaan ympäristövaikutuksia, sanoo Francisco Forns-Samso, Granlundin digitaalisen liiketoiminnan suunnittelupäällikkö. Hänen johtamassaan tutkimuksessa selvitettiin alan digitaalisia kykyjä ja haasteita.

Kiinteistö- ja rakennusalan digitalisaation esteinä ovat:

  • Tieto ei ole laadukasta
  • Tieto on hajallaan eri järjestelmissä
  • Tietoa ei osata hyödyntää
  • Tietoa ei jaeta eri toimijoiden kesken

Elinkaariajattelu pääosaan

Laadukkaan tiedon puute estää tiedon hyödyntämisen rakennuksen koko elinkaaren ajalta.

– Nyt on aika nostaa elinkaariajattelu pääosaan ja pyristellä irti alan siiloista. Alan on panostettava tiedon laatuun ja avoimeen jakamiseen, jotta voimme vastata ilmastonmuutoksen haasteisiin. Esimerkiksi tiedot materiaalivalinnoista ja niiden hiilijalanjäljestä ovat aivan yhtä tärkeitä niin suunnittelu- kuin purkuvaiheessakin. Toistaiseksi nämä tiedot ovat eri toimijoiden käsissä hajanaisissa järjestelmissä, Forns-Samso sanoo.

Granlundin tutkimuksen mukaan muutos on käynnissä ja elinkaariajattelu on nousemassa pintaan. Digitalisaatioon panostettava nyt, sillä vuonna 2025 voimaan astuva rakennuslaki tulee edellyttämään elinkaariajatteluun panostamista ja ilmastovaikutusten huomioimista. Näiden edistämiseksi tiedon on oltava laadukasta ja koneluettavaa.

Tutustu tutkimuksen tuloksiin