Energiateollisuuden työntekijöiden työehtosopimusratkaisu hyväksytty
Sopimuskausi ja palkkaratkaisu
Sopimuskausi alkaa 1.4.2023 ja päättyy 31.3.2025. Työehtosopimus mahdollistaa paikallisen sopimisen sekä vuoden 2023 että 2024 palkankorotuksista. Jos paikallista sopimusta palkankorotuksista ei synny, korotetaan palkkoja vientialoilla muodostuneen korotustason ja palkkarakenteen mukaisesti vuosina 2023 ja 2024.
Vuosi 2023
Työntekijöille maksetaan 1.7.2023 palkanmaksun tai lähinnä sen jälkeen olevan palkanmaksun yhteydessä 415 euron kertaerä. Lisäksi ellei paikallisesti toisin sovita, korotetaan työntekijöiden tunti- ja kuukausipalkkoja 1.8.2023 tai lähinnä sen jälkeen alkavan palkanmaksukauden alusta 3,5 % suuruisella yleiskorotuksella.
Vuosi 2024
Ellei paikallisesti toisin sovita, korotetaan työntekijöiden tunti- ja kuukausipalkkoja 1.6.2024 tai lähinnä sen jälkeen alkavan palkanmaksukauden alusta 2,0 % suuruisella yleiskorotuksella. Samana ajankohtana palkkoja korotetaan 0,5 % suuruisella yrityskohtaisella erällä, jonka työnantaja kohdentaa palkkausjärjestelmän mukaista pätevyydenarviointijärjestelmää käyttäen.
Paikallisen sopimisen edistäminen
Työntekijöiden työehtosopimus mahdollistaa laajasti paikallisen sopimisen. Osapuolet sopivat yhteisestä työryhmästä paikallisen sopimisen kehittämiseksi edelleen ja paikallisen sopimisen edellytysten parantamiseksi. Osapuolet tarkastelevat työryhmässä muun muassa paikallisen sopimisen tavoitteita ja pelisääntöjä.
Energiateollisuus ry:n työmarkkinoista vastaava johtaja Timo Yli-Koivisto on tyytyväinen saavutettuun neuvottelutulokseen.
”Neuvotteluita käytiin hyvässä hengessä Paltan, Sähköliiton ja JHL:n kesken. Sopimus on yleisen linjan mukainen. Huomion arvoista sopimuksessa on, että palkkaratkaisusta voidaan sopia paikallisesti luottamusmiehen kanssa. Lisäksi sovittiin yhteisestä työryhmästä paikallisen sopimisen edelleen kehittämiseksi ja edellytysten parantamiseksi”, Yli-Koivisto sanoo.
”Tämä on nyt toinen työehtosopimuskierros, kun Energiateollisuuden kaikkien henkilöstöryhmien osalta voidaan sopia paikallinen palkkaratkaisu. Tämä mahdollistaa yrityksen liiketoiminnallisen ja taloudellisen tilanteen huomioimisen entistä paremmin sekä mahdollistaa monipuolisempien paikallisten sopimusten solmimisen. Kiitos neuvottelukumppaneille”.
Timo Yli-Koivisto, Energiateollisuus ry, Johtaja, työelämä, Puh. +358 50 5351 076, timo.yli-koivisto@energia.fi