Yrittäjät: Yrityksissä työvoimapula, oleskelulupien joustavuutta lisättävä
Yrittäjät esittää merkittäviä ratkaisuja työperustaisen maahanmuuton edistämiseksi ja ihmisten kotoutumiseksi. Yrittäjät esittää, että oleskelulupien joustavuutta lisätään merkittävästi ja peruspalveluja tarjottaisiin yhä enemmän englanniksi.
– Osaajista käydään kovaa globaalia kilpailua, sanoo verkostopäällikkö Aicha Manai Suomen Yrittäjistä.
– Suomi on erinomainen valinta sekä työnteko- että opiskelumaana. Meillä on laadukas koulutustarjonta ja turvallinen elinympäristö. Emme silti ole onnistuneet houkuttelemaan riittävästi ulkomaalaisia työntekijöitä ja opiskelijoita Suomeen. Yrittäjät esittää ratkaisuja asian korjaamiseksi, Manai sanoo.
– Keskiöön tulee laittaa osaajien perheenjäsenten juurtuminen, puolison työllistyminen, nopea ja joustava oleskelulupajärjestelmä sekä kattavat englanninkieliset varhaiskasvatus- ja opiskelumahdollisuudet, Manai lisää.
– Mitä korkeampi osaamisen taso on, sitä enemmän saamme irti myös tutkimus- ja kehitysinvestoinneista. Mitä toimivampi ja vastaanottavampi maahanmuuttojärjestelmä on, sitä enemmän Suomi houkuttelee ihmisiä töihin ja yrittämään.
Yrittäjien 10 esitystä osaavan työvoiman saamiseksi ja osaajapulaan:
- Annetaan lukukausimaksuista osittainen palautus, jos ulkomaiset opiskelijat jäävät Suomeen töihin ja ohjataan tutkintorakenteita kohti kotimaisen kielitaidon kehittymistä.
- Myönnetään jokaiselle korkeakoulusta valmistuneelle ulkomaalaiselle automaattisesti pysyvä oleskelulupa.
- Vahvistetaan työllistymisen painoarvoa oppilaitosten rahoituksen saannissa.
- Vakiinnutetaan kansainvälisten osaajien houkuttelua edistävä Talent Boost varmistamalla sille jatkuva rahoitus.
- Varmistetaan, että koulutus- ja työvoimapolitiikka vastaa TKI-toiminnan tarpeita lisäämällä yritysten ja oppilaitosten välistä vuoropuhelua sekä konkreettista tekemistä.
- Arvioidaan yrittäjän oleskeluluvan kriteerien tarkoituksenmukaisuus. Lisätään yrittäjyyden ymmärrystä lupaviranomaisten toiminnassa.
- Uudistetaan ulkomaalaislain työntekoon oikeuttavien oleskelulupien järjestelmä. Siirretään ulkomaalaisvalvonnan painopistettä etukäteisvalvonnasta jälkivalvontaan.
- Lisätään peruspalvelujen tarjontaa englanniksi esimerkiksi varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa sekä sähköisissä viranomaistenpalveluissa.
- Käynnistetään korkeakoulujen oma oppisopimusjärjestelmä edistämään työelämässä olevien osaamisen kehittämistä.
- Annetaan ihmisten tehdä joustavasti tutkinnon osakokonaisuuksia työn ja yrittäjyyden ohessa.
Yrittäjät julkisti ohjelman osaajapulan ratkaisemiseksi, lue ohjelma täältä.
Lisätietoja: Aicha Manai, verkostopäällikkö, 044 555 3220, aicha.manai@yrittajat.fi, Suomen Yrittäjät.